Brak produktów w wybranej kategorii spełniających kryteria wyświetlania.

Smycze dla psów

Smycz dla psa jest najbardziej podstawowym elementem w jaki wyposażony jest każdy psi opiekun. Zwykle wybieramy taką długość i wzór jakie nam odpowiadają. Niby nie ma filozofii, a jednak jest wiele rodzajów smyczy dla psa. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?

Wybierając smycz dla psa zwróć uwagę na jakość materiału z jakiego jest ona wykonana oraz na jakość karabińczyka. Bardzo dobrym materiałem jest skóra, ale może ona okazać się za ciężka dla mniejszych psów. Dostępne dziś materiały i tworzywa sprawiają, że smycz jest mocna i stosunkowo lekka.

Warto wybrać materiał, który będzie trwały i bezpieczny dla skóry Twoich dłoni, gdy np. pies niespodziewanie szarpnie.

Nasze smycze dla psa z kolekcji Color&Grey mają wszyte gumowe nitki, dzięki którym nie narażasz się na bolesne otarcia w przypadku gwałtownego pociągnięcia i pewnie trzymasz smycz w dłoni nawet podczas deszczu.

Smycze dla psa występują w różnych szerokościach. Smycze o mniejszych szerokościach, np. 14mm są odpowiednie dla mniejszych psów, głównie z uwagi na ich wagę. Smycze szerokie są odpowiednie dla psów dużych i silnych.

Rodzaje smyczy dla psa

Poza materiałem i szerokością smyczy warto wiedzieć jaką długość i typ wybrać, by i nam i psu było komfortowo. Nie chcesz chyba przed przejściem dla pieszych w pośpiechu zbierać kilku metrów smyczy z chodnika?

A więc jakie mamy smycze dla psa i do czego one służą?

  • Smycz miejska / smycz spacerowa to smycz krótka, zwykle o długości do 2m. Jeśli ćwiczysz naukę chodzenia na luźnej smyczy — wybierz tę smycz dla psa. Sprawdzi się ona także w miejscach zatłoczonych i wszędzie gdzie musisz trzymać psa blisko siebie. Smycz miejska to podstawowe wyposażenie właściciela / opiekuna psa.
  • Smycz regulowana / smycz przepinana to także dobre rozwiązanie dla psa w mieście. Ten rodzaj smyczy posiada dodatkowe ringi oraz karabińczyki na obu końcach. Dzięki temu możesz skracać lub wydłużać jej długość. Smycze regulowane zwane zamiennie przepinanymi mają długość, w zależności od producenta, od 2 do 3 metrów. Nie posiadają uchwytu - możesz go uzyskać odpowiednio przepinając smycz. Jest bardzo uniwersalna i pod względem długości i możliwości zastosowania.
  • Smycz spacerowa długa - jeśli potrzebujesz smyczy miejskiej dłuższej to masz do wyboru smycze 3 lub 5 metrowe. Długa smycz dla psa da mu więcej swobody, np. będzie mógł węszyć czy podejść do wybranego drzewa lub innego psa. Pamiętaj, by smycz była luźna. Długa smycz także sprawdzi się w miejskich spacerach. Aby się nie plątała, trzymaj ją prawidłowo (jak opisujemy niżej), tzn. tworząc pętlę, umożliwiającą luzowanie smyczy.
  • Linka treningowa / smycz do tropienia - jeśli tropisz z psem lub ćwiczysz przywołanie psa użyj linki treningowej lub smyczy do tropienia. To smycze o długości 10 do 15 m. Długa smycz dla psa rzucona na ziemię, pozwoli ci zabezpieczyć psa podczas nauki przywołania i go korygować w razie potrzeby. Taka smycz nie sprawdzi się na codziennych spacerach, bo jest za długa... trzymanie jej i luzowanie będzie uciążliwe.
  • Smycz z amortyzatorem, tzw. smycz rozciągliwa - amortyzuje nagłe pociągnięcia. Świetnie sprawdzi się w sporcie, dogtrekkingu, bieganiu z psem czy jeździe na rowerze z psem u boku, psich zawodach, itp. Smycz amortyzowana względów bezpieczeństwa nie sprawdzi się na codziennych spacerach po mieście / osiedlu.
  • Smycze samochodowe - gdy podróżujesz z psem samochodem, nie zależnie od tego czy to długa podróż czy krótka podwózka powinieneś zabezpieczyć psa w aucie. Smycz samochodowa z jednej strony ma karabińczyk, z drugiej wpięcie do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Przewożąc psa w samochodzie używaj szelek, nie obroży. Smycz samochodowa / zapięcie samochodowe zabezpieczy Twojego psa w razie gwałtownego hamowania czy w razie postoju na światłach gdyby przyszła mu ochota wyskoczyć przez okno i powęszyć w "wolnym czasie"

Często na jednym rodzaju smyczy się nie kończy. W zależności od potrzeb używamy różnych smyczy. Zawsze pamiętaj, aby smyczy prawidłowo używać oraz aby pies miał na spacerze komfort i możliwość zaspokojenia swoich potrzeb.

Jak prawidłowo trzymać smycz

Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo - Twoje i Twojego psa, dlatego  musisz opanować prawidłową obsługę smyczy. Choć może się to wydawać śmieszne, to istnieje coś takiego jak prawidłowe używanie smyczy. Za długa smycz może zaplątać Ci się o nogi lub możesz nie nadążyć jej „zwijać”. Natomiast owijając smycz kilkakrotnie wokół nadgarstka narażamy się na urazy, nawet zmiażdżenia lub bolesne otarcia. Nieprawidłowo trzymaną smycz, niezależnie od jej długości, pies może łatwo wyszarpnąć z dłoni. Pies który wyszarpnie Ci smycz pozostaje poza Twoją kontrolą, co może być dla niego niebezpieczne.

Jak więc prawidłowo trzymać smycz dla psa?

Przypnij smycz do szelek lub obroży. Smycz powinna luźno zwisać, ale nie dotykać ziemi, a karabińczyk powinien być skierowany w dół. Następnie otwórz dłoń i uchwyt smyczy załóż na Twój kciuk, jeśli smycz jest za długa (jest jej "nadmiar") stwórz luźną pętlę lub kilka pętli. Zamknij dłoń.

W ten sposób smycz nie wyśliźnie się z Twojej dłoni lub pies jej nie wyszarpnie - przełożenie uchwytu przez kciuk stanowi swoistą blokadę. Stworzone pętle pozwolą Ci luzować smycz w razie potrzeby.

W naszej ofercie znajdziesz smycze przeciwpoślizgowe, które są bezpieczne dla skóry dłoni, nie ślizgają się i zapewniają dobry chwyt, a także smycze zapewniające dobrą widoczność po zmroku.

Stawiamy na akcesoria spacerowe, które są praktyczne, trwałe i funkcjonalne.