Czyszczenie uszu kota - jak i kiedy wykonać?

Zdrowy kot świetnie radzi sobie z dbaniem o higienę zarówno oczu, jak i uszu. W tym celu wykorzystuje przednie łapki oraz język, aby zadbać o właściwy poziom higieny. Zdarza się jednak, że wymaga on pomocy ze strony właściciela. Czyszczenie uszu kota należy wykonać, gdy znajdują się w nich robaki lub brud. Także w czasie choroby uszy kota mogą wymagać wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że w przypadku mocno zabrudzonych uszu lub niepokojących objawów w pierwszej kolejności należy udać się do weterynarza. W trakcie takiej wizyty lekarz wykonana niezbędne badania, jak i przekaże cenne wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczenia uszu kota. Może się okazać, że uszy twojego pupila będą wymagały delikatnego wsparcia w celu wykonania pielęgnacji uszu.
Do czyszczenia uszu kota wewnątrz przewodu słuchowego nie należy używać patyczków kosmetycznych i tego typu produktów, które zamiast usuwać zabrudzenia oraz bakterie powodują ich przesunięcie w głąb przewodu słuchowego. Takie postępowanie może doprowadzić do zatkania uszu, co w efekcie może spowodować zapalenie uszu lub zaburzenia słuchu. W trakcie pielęgnacji warto także unikać agresywnych i szybkich ruchów, aby nie wystraszyć pupila oraz nie zranić wnętrza uszu. Koty wymagają dodatkowej higieny uszu, gdy w przewodzie słuchowym pojawiają się robaki lub nadmiar wydzieliny.
Czyszczenie uszu kota w części zewnętrznej można wykonać przy użyciu patyczków do czyszczenia lub wacików kosmetycznych. Uważa się jednak, że najbezpieczniejszą formą jest stosowanie zwilżonej, bezpyłowej bawełnianej chusteczki oraz delikatne pocieranie małżowiny od zewnątrz do wewnątrz ucha. Ruchy te powinny być powolne i ostrożne. Czynność tą warto powtórzyć kilkukrotnie przy użyciu świeżej chusteczki. Przytrzymanie czubka ucha drugą ręką pomaga wykonać czyszczenie uszu pupila. 
Warto zauważyć, że niekiedy domowe sposoby się nie sprawdzają. W tym celu warto sięgnąć po produkty do pielęgnacji kota, takie jak specjalne płyny do czyszczenia uszu. Produkt ten może zawierać jony srebra oraz olej rozmarynowy, które wykazują działanie przeciwbakteryjne. Alantoina łagodzi i regeneruje skórę wyścielającą przewód słuchowy, natomiast kwas mlekowy i kwas salicylowy działa przeciwgrzybicznie. Przed użyciem tego typu produktu do pielęgnacji kota i jego uszu warto zapoznać się z instrukcją, jaką dołączył producent do kosmetyku. Dzięki temu zabieg pielęgnacyjny zostanie właściwie wykonany.

Maści ochronne dla kota - wysoka jakość w atrakcyjnej cenie

Akcesoria i produkty do pielęgnacji kota obejmują szereg kosmetyków, wśród których można znaleźć wiele godnych polecenia pozycji. To między innymi maści ochronne dla kota, które działają także pielęgnacyjnie na delikatną skórę opuszków łap pupila. Dlaczego warto skorzystać z maści ochronnej dla kota? Produkt ten doskonale zabezpiecza łapy kota, które mogą być narażone na liczne, niekorzystne warunki atmosferyczne. Tu należy wymienić między innymi silny upał lub mróz, ale również sól na powierzchni dróg w okresie zimowym. 
Kocie łapy są przystosowane do naturalnego środowiska, jednak gorzej znoszą one spacerowanie po asfalcie lub płytkach chodnikowych. Wielokrotnie pokryte są one różnego rodzaju chemią, mianowicie: spalinami, preparatami chwastobójczymi i innymi. Dlatego też stosowanie maści ochronnej dla kota może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dobra maść na łapy dla kota zawiera w swoim składzie olejek z drzewa herbacianego, który charakteryzuje gorzki smak. Sprawia on, że zwierzę nie zlizuje kosmetyku. Maści ochronne dla kota z tym olejkiem można także stosować w przypadku wygryzania sierści lub nawykowego wylizywania się. Produkt ten posiada znacznie więcej atutów.
Sprawdzona maść na łapy kota bardzo dobrze nawilża i natłuszcza opuszki łap, dzięki czemu skóra jest chroniona przed wysuszeniem. Dodatkowo zwiększa się jej elastyczność oraz odporność na liczne niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz środowiskowe. Maści na łapy kota wielokrotnie posiadają bogaty i dobrze opracowany skład, dzięki czemu: wspierają proces gojenia, pomagają łagodzić podrażnienia, wspomagają regenerację, pomagają łagodzić stany zapalne lub zmniejszają świąd związany z podrażnieniem skóry w tej okolicy. Dobra maść dla kota wyróżnia się dobrym i zróżnicowanym składem, ale również wielokierunkowym działaniem. W rezultacie można w pełni zadbać o kocie łapy, które niejednokrotnie wystawione są na działanie różnych czynników podrażniających i uszkadzających delikatną skórę opuszków.
Maści na łapy kota to nie jedyny produkt, po jaki warto sięgnąć w czasie pielęgnacji swojego pupila. Ofertę dobrze zaopatrzonego sklepu uzupełniają między innymi żel wspomagający gojenie ran, który sprawdzi się również w czasie pielęgnacji różnego uszkodzeń skóry u kotów. Forma żelu szybko przynosi ulgę oraz wchłania się, dlatego też dobrze łagodzi dyskomfort lub świąd. Kolejną propozycją dostępną wśród produktów do pielęgnacji kota jest szampon hipoalergiczny. Kosmetyk ten skutecznie, ale i delikatnie myje sierść. Jest to możliwe, ponieważ zawiera emolienty, łagodne środki myjące i jednocześnie jest wolny od substancji drażniących. W efekcie produkt ten nie wysusza i nie podrażnia nawet bardzo delikatnej skóry kotów. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi pozycjami, jakie można znaleźć wśród produktów do pielęgnacji pupili