Szelki dla psa

Kilkadziesiąt lat temu nie było wątpliwości, w czym wyprowadzić psa na spacer. Dostępne opcje ograniczały się do skórzanej lub łańcuszkowej obroży, smyczy i ew. kagańca. Dziś mamy ogromny wybór sprzętów i akcesoriów spacerowych – kolorowe obroże i smycze oraz różnego typu szelki dla psów i inne akcesoria mogą przyprawić o zawrót głowy. Tu skupimy się na szelkach dla psa.

Dlaczego szelki dla psa

Początkowo szelki były przeznaczone dla psów pracujących, jednak szybko zyskały popularność wśród opiekunów psów domowych. Szelki są alternatywą dla obroży — zastępują ją.

Główną funkcją obroży i szelek dla psa jest prowadzenie i kontrolowanie psa na smyczy oraz powstrzymanie go w niespodziewanych sytuacjach. Jednak szelki mają tę przewagę nad obrożą, że są bardzo komfortowe i bezpieczne dla zdrowia psa.

Szelki odciążają szyję, kark i krtań psa, ułatwiają oddychanie, jednocześnie nie pozbawiając właściciela kontroli nad psem. W razie gwałtownego szarpnięcia nie ma ryzyka powstania urazów w odcinku szyjnym czy przyduszenia psa.

Mity na temat psich szelek

Mimo różnych opinii krążących w internecie pamiętaj, że nie ma złych, niezdrowych, lepszych czy gorszych szelek dla psa. Takie opinie powstają z niewiedzy, nieczystej walki konkurencyjnej producentów, czy też na skutek bezmyślnego udostępniania fake news'ów.

Wiele problemów może natomiast rodzić niewłaściwy dobór rozmiaru i dopasowanie szelek. Szelki za luźne lub za ciasne będą dla psa jak za duże lub za małe buty dla Ciebie.

Ludzie często kupują dany typ szelek, by rozwiązać problem np. agresji czy ciągnięcia na smyczy. Niestety żaden sprzęt w cudowny sposób nie rozwiąże takich problemów. Odpowiednio dobrany sprzęt spacerowy pomoże w tym zakresie, ale nie zastąpi pracy i budowania relacji z psem.
Pamiętajmy, by niezależnie od używanego sprzętu spacerowego, nie zaniedbywać nauki chodzenia na luźnej smyczy. 

Pies, który ciągnie na smyczy, nie zrobi sobie krzywdy dobrze dobranymi szelkami. Pamiętaj jednak, że szelki pierwotnie przeznaczone były dla psów pracujących, których zadaniem jest właśnie często ciągnięcie i to wspólna cecha wszystkich typów szelek zapinanych od góry, nie tylko norweskich jak zwykło się uważać.

Rodzaje szelek dla psa

Ze względu budowę szelek możemy je podzielić na dwa rodzaje szelki w kształcie litery Y (guard, walk-in) oraz szelki z poziomym pasem z przodu (szelki norweskie). Smycz do szelek zwykle zapinana jest od góry.

  • szelki typu guard – mają konstrukcję dwóch obręczy połączonych na dole i u góry paskiem. Obie obręcze posiadają klamry. Mniejszą obręcz zapinamy nisko wokół szyi, drugą wokół klatki piersiowej, za przednimi łapami. Szelki te występują także w formie bez uciskowej (np. dla szczeniąt) – wtedy przednia i dolna część są obszyte i połączone miękkim materiałem. Smycz zwykle zapinana jest od góry, można kupić wersję z możliwością zapięcia smyczy z przodu. Nasze szelki z tej grupy — IDC LongWalk  — przeznaczone są na długie wycieczki, a nawet sporty z psem, mają wbudowany elastyczny system DuoFlex dający komfort psu i chroniący stawy psa i przewodnika. Posiadają także komfortowe, bez uciskowe nakładki.
  • szelki typu walk-in / step-in – mają konstrukcję dwóch trójkątów. Zakładamy je przez nogi psa, co w przypadku niektórych psów może być uciążliwe. Zapinane są od góry.
  • szelki norweskie - wygodne i niezwykle szybkie w zakładaniu (za jednym kliknięciem). Założysz je jednym ruchem, niemal nie dotykając psa. Idealnie sprawdzą się na codziennych, miejskich spacerach. Użytkownicy podkreślają wygodę ich stosowania i kontrolę nad psem. Są popularne wśród właścicieli wszystkich psów, jednak szczególnie psów dużych i silnych, z temperamentem. Nasze szelki z tej grupy — IDC Power — posiadają wygodne szerokie taśmy, uchwyt do przytrzymania psa i możliwość dołączenia licznych akcesoriów (torby boczne, wymienne napisy, pasy dyspersyjne itp.), dzięki którym szelki zyskują wiele nowych możliwości i funkcji. Są idealne na codzienne spacery w mieście lub po osiedlowych alejkach.
  • szelki easy walk (tzw. szelki treningowe) - to szelki posiadające zapięcie smyczy z przodu. W szelkach easy walk łatwiej jest przekierować uwagę psa na nas. To dobre rozwiązanie, gdy pies szarpie, ciągnie lub nie opanował chodzenia przy nodze czy na luźnej smyczy, jednak należy pamiętać, że nie są to szelki do stałego stosowania. Jak sama nazwa wskazuje, służą do treningu i nauki. Szelki IDC Power, dostępne w naszym sklepie, możesz łatwo przeobrazić w szelki treningowe — służy do tego specjalny pas dyspersyjny z ringiem, tzw. pas Y - Front Control umożliwiający zapięcie smyczy z przodu. Możesz go zamocować na szelkach i zdjąć, kiedy chcesz. Posiadając szelki IDC Power z pasem Y - Front Control możesz zapinać smycz z przodu i/lub z góry.
  • szelki typu sleed lub szelki do tropienia - szelki do uprawiania sportu z psem. Zapięcie smyczy, często umiejscowione jest daleko na grzbiecie, by lepiej wykorzystać siłę pociągową psa. 
  • szelki dla psów przewodników, psów pracujących - to najczęściej szelki typu norweskiego. Takie szelki posiadają dodatkowe funkcje, np. specjalne napisy, zapięcia, torby lub dedykowane uchwyty. Mogą też być pozbawione niektórych elementów, np. odblaskowych. Są zbudowane tak, by spełniać specyficzne funkcje.
  • szelki do biegania - szelki do biegania z psem pozwalają na większą kontrolę nad zachowaniem pupila podczas aktywności fizycznej, jednocześnie promując zdrowy tryb życia dla obu stron. Można tu wyróżnić dwa typy szelek, takie do których smycz zapinana jest daleko na grzbiecie psa - to rozwiązanie dla psów, które lubią lub wręcz mają za zadanie ciągnąć opiekuna za sobą, oraz tzw. uprzęże krótkie, zaprojektowane tak, by pies mógł biec swobodnie obok właściciela, bez ciągnięcia. Uprzęże do biegania tzw. krótkie to idealne rozwiązanie dla lubiących biegi przełajowe. Nasze szelki JK9 Speed świetnie sprawdzą się do biegów przełajowych.

Jakie szelki dla psa wybrać

To, który typ szelek wybrać tak naprawdę zależy od tego, co Wam się podoba, jak spędzacie spacery i jak zachowuje się Twój pies.

Jeśli pies ma temperament i musisz mieć nad nim kontrolę, to nie wybieraj szelek sportowych czy elastycznych. Postaw na kontrolę i bezpieczeństwo, ale nie pozbawione wygody (np. szelki IDC Power). Jeśli Twój pies jest posłuszny i spaceruje spokojnie, to każdy typ szelek się sprawdzi.

Różne typy szelek są sugerowane do różnych typów aktywności – innych szelek użyjemy, gdy spacerujemy w mieście, po osiedlu czy innych zatłoczonych miejscach, a innych, gdy np. biegamy z psem lub przemierzamy bezkresne łąki. Tak jak my posiadamy różną odzież na różne okazje, tak i pies może potrzebować różnych szelek w zależności od Waszych planów na spacer.

Pamiętaj, że spacerując w mieście czy po osiedlu potrzebujesz mieć kontrolę nad psem, by móc go w każdej chwili opanować lub zatrzymać. Ruch pieszych, dzieci, rowerzystów, inne psy i różne niespodziewane hałasy (np. pisk opon, klakson samochodu) mogą zestresować i wystraszyć psa, a jego reakcja może być nieprzewidziana.

Natomiast poza zgiełkiem miast czy osiedla, gdzie możesz dać psu więcej swobody lub gdy wyruszacie na dłuższą wycieczkę postaw większą wygodę - korzystaj z amortyzowanych, elastycznych szelek (np. IDC LongWalk).

Jaki rozmiar szelek dla psa wybrać?

Zawsze zwracajmy uwagę na dobór właściwego rozmiaru opartego na pomiarze psa. Szelki powinny mieć też możliwość wykonania indywidualnej regulacji, by dopasować je do budowy ciała psa.

Psy tej samej rasy i w tym samym wieku nie zawsze mają te same rozmiary. Są psy o budowie atletycznej i te, którym się przytyło, suczki są zwykle drobniejsze od samców, są też psy nierasowe, a w typie lub kundelki.

Rasa czy waga mogą być parametrem tylko dodatkowym. Aby prawidłowo dobrać rozmiar szelek dla psa należy go zmierzyć - najważniejszym pomiarem jest obwód klatki piersiowej mierzony kilka centymetrów za przednimi łapami psa. Następnie dokonujemy dodatkowych pomiarów zgodnie z instrukcją dla danego typu szelek.

Dokładna informacja jak zmierzyć pas i jak dopasować szelki powinna być zawsze dostępna na stronie z wybranym produktem, a sprzedawca powinien Ci udzielić wyczerpujących informacji. 

szelki czy obroża?

To częste pytanie i sławna odpowiedź: to zależy. To zależy od Waszych potrzeb, tego jak i gdzie spacerujecie. Jeśli jesteś na etapie szkolenia psa, np. nauki posłuszeństwa to wybierz obrożę. Obroża daję większą kontrolę nad psem. Jeśli jednak jesteś już po szkoleniu i chcesz większego komfortu dla Twojego psa to wybierz szelki. Jeśli uprawiasz sport z psem to także najlepiej wybrać szelki, najlepiej amortyzujące, do sport lub rekreacji. Nie zależnie od tego jakie akcesoria wybierzesz, pamiętaj, aby właściwe je dopasować i używać (np. nie ma konieczności, by pies spędzał w szelkach całe dnie, one przeznaczoną są tylko na spacery).

Właściciele psów ras dużych i silnych, takich jak Akita, Husky, Alaskan malamute, Owczarki, Labrador, Bernardyn, Briard, Bulmastif, Berneński pies pasterski, Buldog amerykański, Owczarek szwajcarski, Cane Corso, Dog z Bordeaux, Dog Amerykańki, Mastif, Nowofundland, Owczarek niemiecki, Boxer, szar Pei, Staffordshire, terriery, Pitbulterier, itp. często wybierają szekli IDC Power, bo są komfortowe, łatwe w utrzymaniu czystości czy zakładaniu oraz solidnie zbudowane i mocne.

Szelki świetnie sprawdzają się także w przypadku psów rasy wyżeł, samojed, steter, dalmatyńczyk, itp.

W szelkach świetnie wyglądają też mniejsze pieski i należy pamiętać, że są one zwykle delikatniejsze i też należy się im komfort: Buldożek, boston terrier, cavalier, Jack Russell, Mops, Jamnik, Pudel, Pinczer, Pomsky, Pekińczyk, Ratler, Szpic, Shih Tzu, Yorkshire...