Jak bezpiecznie, komfortowo i zgodnie z przepisami przewozić psa w samochodzie?

Podróżowanie z psem, czy to na krótkich trasach (do sklepu, do weterynarza, do parku), czy na długich dystansach (wyjazd na wakacje z psem) wymaga odpowiednich akcesoriów dla psa do samochodu. 

Nie każdy pies chętnie podróżuje samochodem. Czworonoga trzeba do tego odpowiednio przygotować i zadbać o akcesoria, dzięki którym będzie on podróżował wygodnie i bezpiecznie, a przez to i chętniej. Należą do nich między innymi szelki czy maty do przewożenia psów w samochodzie.

Kodeks ruchu drogowego nie określa wprost, w jaki sposób należy przewozić psa w samochodzie, ale zastosowanie mają tu regulacje dotyczące przewożenia ładunków. To oznacza, że ładunek, w tym wypadku nasz pies, nie może utrudniać kierowania pojazdem, nie może ograniczać widoczności i powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia. Reguluje to art. 61 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.). Za przewożenie zwierząt niezgodnie z powyższymi zasadami grozi nam kara grzywny do 500 zł.

Natomiast w Ustawie o ochronie zwierząt jest zapis, iż osoby celowo narażające zwierzę na niebezpieczeństwo mogą być ukarane karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przewóz zwierząt w złych warunkach, narażający je na stres i cierpienie jest przestępstwem.
Nieznajomość przepisów czy brak zdrowego rozsądku nie zwalniają z odpowiedzialności.

Pies w samochodzie - najczęściej popełniane błędy

Pies, nawet grzeczny, który w samochodzie siedzi sobie luzem, nieprzypięty to bardzo zły pomysł. Równie złym pomysłem jest trzymanie niezapiętego psa na kolanach czy w nogach. Wyobraź sobie niespodziewane gwałtowne hamowanie, stłuczkę lub wypadek... Niezabezpieczony w aucie pies w takich przypadkach może przelecieć przez kabinę samochodu, wypaść przez szybę tracąc życie lub robiąc krzywdę sobie i pasażerom.

Niezapięty pies może także znudzić się i podczas postoju na czerwonym świetle, wyskoczyć przez otwarte okno, by powęszyć sobie pobliski teren.

Nie przypinamy także psa za pomocą obroży i smyczy przywiązanej np. do zagłówka.
Pamiętaj, że przewożąc psa w samochodzie, nie ma znaczenie czy jest on mały, czy duży, grzeczny czy wyszkolony. Nie ma też znaczenia czy Ty jesteś ostrożnym kierowcą.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

Priorytetem podczas przewożenia psa w samochodzie jest bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia.

Psa możemy przewozić w specjalnej klatce transportowej - dobieramy ją odpowiednio do rozmiarów psa i rozmiarów samochodu. Klatkę transportową najczęściej montuje się w bagażniku. Nie każdy pies polubi takie rozwiązanie, ale jest ono bardzo bezpieczne.
Psa możemy przewozić na tylnej kanapie - będzie to dla niego bardzo komfortowe, bo ma blisko opiekunów i więcej miejsca.

Do transportu psa na tylnej kanapie idealnym rozwiązaniem będą szelki do przewożenia psa w samochodzie. Szelki dodatkowo posiadają szerokie pasy, oraz ring do zapięcia smyczy/smyczy samochodowej na środku oraz po bokach. Jest to bardzo ważne dla stabilizacji i bezpieczeństwa czworonoga podczas jazdy. Szelki do przewożenia psa w samochodzie pozwalają zwierzakowi na swobodę – może się on poruszać po tylnej kanapie oraz ułożyć wygodnie do snu. 

Na kanapę polecamy specjalne maty do przewożenia psów w samochodzie, które występują w różnych wariantach, zabezpieczając kanapę przed zabrudzeniem. Maty samochodowe są dostępne na przykład w formie kołyski zapinane o tylne i przednie zagłówki lub zapinane tylko o tylne zagłówki, ale zabezpieczające oparcie i siedzisko.

W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości maty do przewożenia psów w samochodzie z przyjemnego miękkiego antybakteryjnego materiału, podszyte od spodu wodoodporną warstwą. Maty do przewożenia psów w samochodzie idealnie sprawdzą się, jeśli bardzo dbasz o swoje auto i nie chcesz, żeby zwierzak je zabrudził. Maty samochodowe zabezpieczą samochód przed sierścią. Przydadzą się też w przypadku psów śliniących się lub gorzej znoszących podróż i wymiotujących podczas niej. Na takiej macie psu będzie przyjemnie niczym na mięciutkim kocyku. Mata jest dość gruba i bardzo komfortowa - to znacznie lepsze rozwiązanie niż maty nylonowe, drące się, kruszące i nieprzyjemne dla psa. 

Na e-mordka.pl znajdziesz także specjalne zapięcie samochodowe (smycz samochodowa). Dostępnych jest kilka wariantów i kolorów. Smycz samochodową wpinasz do gniazda na pasy bezpieczeństwa w samochodzie, a drugi koniec zapinasz do szelek psa.
Zalecamy użyć specjalnych szelek z bocznymi pierścieniami i dwóch zapięć samochodowych, które zapinamy z lewej i prawej strony szelek oraz do dwóch gniazd w samochodzie.

Pamiętaj, że nigdy nie należy zostawiać psa samego w zamkniętym aucie. 
Czy to są 2 minuty, czy 60. Auto stojące w pełnym słońcu potrafi nagrzać się bardzo szybko, a w ciągu godziny temperatura w środku może wynieść nawet 47 stopni. Jest to bardzo niebezpieczne dla zwierząt, które nie są w stanie wydostać się z auta.

Bezpiecznie i zgodnie z przepisami podróżowanie z psem to nic trudnego. U nas wyposażysz się w niezbędne akcesoria. Nasze produkty dla zwierząt są porządne i trwałe. Na e-mordka.pl wyposażysz się także w miski podróżne, miski składane czy butelki na wodę (poidełka).