Ubranko dla psa, Psia moda

Po co psu ubranie?

Psy w naszym życiu pełnią coraz większą rolę, odchodzi się od myślenia, że pies jest tylko do pilnowania, jego miejsce jest w budzie, a jak się zrani, to się wyliże. Psy stają się członkami rodziny. Dostają swoje zabawki, czasem gotujemy specjalnie dla nich posiłki, śpią z nami w łóżku czy jeżdżą z całą rodziną na wakacje.

Z drugiej strony słyszymy, że pies to pies i nie powinniśmy go uczłowieczać.

Czy więc ubranko dla psa to fanaberia czy konieczność?

Przecież przodkowie psa, wilki, nie potrzebowały ubrań. Psy domowe przez wiele lat także ubrań nie nosiły. Co się zmieniło? Dlaczego teraz psy noszą ubrania?

Po pierwsze, tak psy pochodzą od wilka, ale czy dziś go przypominają? Czy maltańczyk wygląda jak wilk, albo dog niemiecki czy buldog angielski? Psy w procesie udomowienia i hodowli zmieniły się, dlatego dziś mamy tak wiele psich ras. Psy hodowane były i są m.in. ze względu na eksterier, czyli zewnętrzny wygląd psa zgodny z pewnym wzorcem. Wraz z kształtowaniem wyglądu i cech psa, uzyskano różne rodzaje jego okrywy.

Po drugie jesteśmy znacznie bardziej świadomymi opiekunami zwierząt niż dekady wcześniej. Wiemy, że nie każdy pies ma taką samą okrywę, co ma wpływ na to, czy może być mu zimno czy nie i czy potrzebuje ubrania czy nie.

Oprócz tego, że sierść może być gładka lub szorstka, krótka lub długa, prosta lub kręcona, to przede wszystkim może mieć warstwę podszerstka lub nie. Jakby tego było mało to są także psy nagie, w zasadzie nie posiadające sierści, np. grzywacz chiński.

Okrywa ma chronić psa i jego skórę przed urazami, a także przed warunkami atmosferycznymi, tj. zarówno wysokimi jak i niskimi temperaturami (funkcja termoizolacyjna).

Większość psów ma podwójną warstwę sierści - warstwę okrywową i podszerstek. Podwójną okrywę posiadają zwykle rasy psów pracujących. Dzięki podszerstkowi są przygotowane na różne warunki atmosferyczne.

Natomiast psy nagie, psy bez podszerstka, ale także psy chore czy starsze w niekorzystnych warunkach atmosferycznych radzą sobie gorzej. W zimie i podczas chłodnych dni mogą marznąć, dlatego ubranko w ich przypadku to konieczność.

Psia odzież

Ubranko dla psa jest koniecznością dla psów bez podszerstka, psów nagich, psów chorych oraz starszych i to bez względu na wielkość psa.

Przy okazji ubranko dla psa może być modne, ale pamiętajmy by było dostosowane do warunków atmosferycznych i było wygodne dla psa. Psia odzież nie powinna utrudniać psu poruszania się,  załatwiania potrzeb fizjologicznych, nie powinna mu ograniczać widoczności i możliwości węszenia.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ubrań dla psów:

  • sweterki dla psa,
  • kurteczki dla psa,
  • kamizelki dla psa,
  • bluzy dla psa,
  • kombinezony dla psa,

Pamiętajmy także, by w deszczowy czy śnieżny dzień nie ubierać psu bawełnianych, dzianinowych, polarowych czy wełnianych sweterków i bluz, bo namokną one i psy nie będzie komfortowo.

Modne, wygodne i funkcjonalne ubranko dla psa

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dostępna w naszym sklepie kamizelka neoprenowa. Neoprenowa kamizelka dla psa ochroni go zarówno przed wiatrem jak i chłodem. Neopren ma doskonałe własności termoizolacyjne. Świetnie radzi sobie w warunkach wilgotnych.