Biegam z psem - szybki poradnik dla początkujących

Myślisz, by zacząć biegać z psem? To dobry pomysł na wspólną aktywność - pies to doskonały partner, a ruch przyda się i Tobie i jemu, pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach:
  • upewnij się, że dla Twojego psa nie ma żadnych przeciwwskazań do wybranej aktywności, weź pod uwagę jego kondycję i wiek - najlepiej skonsultuj to z weterynarzem,
  • niektóre psy są lepiej przystosowane do długodystansowych biegów niż inne - zwróć uwagę na wielkość, rasę i predyspozycje Twojego psa i dostosuj tempo, dystans i intensywność biegu lub postaw na marsz,
  • nie od razu Rzym zbudowano - do wysiłku należy się stopniowo przyzwyczajać, a wcześniej zrobić rozgrzewkę,
  • biegaj z psem przed jego posiłkiem,
  • zadbaj o łapy - nie każda powierzchnia nadaje się do biegania, a przy przymrozkach koniecznie zabezpiecz łapy maścią ochronną (np.pielęgnacja łap),
  • pamiętaj o wodzie dla siebie i swojego psa - podawaj ją małych dawkach,
  • zabezpiecz psa odpowiednią smyczą/linką, które zamortyzuje szarpnięcia np. smycz amortyzowana. Przydadzą się także szelki, zamiast obroży – ważne:  nie stosuj kolczatek, łańcuszków, obroży i smyczy zaciskowych lub półzaciskowych – postaw nas szelki!
  • po treningu wycisz psa.

biegam-z-psem

Jesteście początkującym duetem sportowym? A może macie już doświadczenie? Podziel się swoimi wrażeniami - przydadzą się innym :)

Jak zacząć biegać z psem

Jeśli nie masz jeszcze doświadczania lub nie jesteś wytrawnym biegaczem, a po prostu dopiero zaczynasz, to nie musisz od razu kupować najdroższego sprzętu. Sprawdź czy dana aktywność to coś dla Was, na tym etapie nie potrzebujesz wiele. Nie od razu musisz też biegać maratony. Może lepiej sprawdzicie się w DogTrekkingu czy NordicWalking, w którym towarzyszy Ci pies.

Na początek, by się sprawdzić, wystarczą jakiekolwiek szelki dla psa i smycz z amortyzatorem.

I po prostu zacznij biegać. Spokojnie, krótsze dystanse. Najlepiej zacznij od szybkiego marszu. Dystans i prędkość biegu zwiększaj dynamicznie. Ale wcześniej...

Rozgrzewka z psem przed treningiem

Wcześniej pospaceruj z psem, by załatwił swoje potrzeby, to przy okazji dobry wstęp do rozgrzewki. Następnie wykonaj z psem szybki marsz, lekki bieg, slalom, kółeczka, porzucaj piłkę, o ile pies jest w stanie pobiec po nią bez zbędnego szaleństwa. Następnie trochę strechingu, czyli rozciągania, które warto też zrobić po treningu. Jak ma ten psi stretching wyglądać? Pamiętaj, że robimy go na rozgrzanych mięśniach (po pierwszej części rozgrzewki i po treningu) i robimy to delikatnie. W ramach strechingu dobrze, żeby pies zrobił koci grzbiet, ukłony, chowanie głowy między przednie łapy czy wskoczenie przednimi łapami na naszą rękę  lub oparcie ich o naszą klatkę piersiową. Elementy stretchingu mogą wymagać wcześniejszego przygotowania i nauczenia pewnych komend. Wykonaj jednak to co jest możliwe.

Ty także zrób rozgrzewkę dla siebie.

Rozgrzewka, jak nazwa wskazuje, nie powinna być długa, ma na celu przygotowanie psiego ciałka do wysiłku fizycznego. Pomaga uniknąć kontuzji. Rozgrzewka wpływa na koncentrację psa. Długość rozgrzewki dostosowujemy do kondycji, wieku psa i warunków atmosferycznych.

Przywołaj psa do nogi, daj komendę np. biegamy. Zachęcaj psa, by biegł przy Tobie i nagradzaj słownie.

Następnie, jeśli stwierdzisz, że bieganie, wędrówki, dogtrekking czy canicross lub inny sport związany z bieganiem czy długodystansowym chodzeniem jest dla Was, warto rozejrzeć się za dodatkowym sprzętem.

Co może być przydatne, gdy chcesz uprawiać sport z psem, w szczególności bieganie z psem czy dogtrekking

 - czyli aktywności związane z biegiem i chodem?

Na pewno przyda Ci się pas biodrowy i szelki z elementami amortyzującymi .

Pas biodrowy sprawi, że będziesz mieć wolne ręce - nie musisz trzymać smyczy w dłoni, przypinasz ją do pasa.  Nasz pas biodrowy przystosowany jest także to dodatkowych akcesoriów i posiada praktyczną saszetkę na drobiazgi.

Szelki z elementami amortyzującymi zapewnią komfort psu, zabezpieczą stawy psa oraz Twoje. Nasze szelki IDC LongWalk posiadają system DuoFlex - zestaw elastycznych elementów, dzięki którym szelki reagują na każdy ruch psa i współgrają z nim.

To wszystko łączysz z amortyzowaną smyczą, którą wcześniej opisaliśmy i masz kompletny, praktyczny i profesjonalny zestaw do biegania.

Naszym biegającym Klientom, ułatwiamy sprawę z kompletacją pasa i oferujemy naprawdę porządny zestaw do biegania z psem.

Życzymy Wam powodzenia i zachęcamy do podzielenia się Waszymi wrażeniami ze sportowej aktywności - wrzucajcie zdjęcia na nasze portale społecznościowe i oznaczajcie nas:

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię