Bieganie z psem - jak zacząć?

Spokojne spacery z czworonogiem w umiarkowanym tempie wolisz odłożyć na emeryturę? Obecnie zarówno Twój pies jak i Ty potrzebujecie ruchu i chętnie dbacie o formę? Warto połączyć swoją aktywność fizyczną, z potrzebami pupila, aby nie tylko zadbać o formę, ale również zaoszczędzić nieco czasu na dodatkowe spacery, podczas których osobno wybiegać ma się pies. Obecnie na rynku nie brakuje specjalistycznych akcesoriów przeznaczonych do joggingu psa z właścicielem.

Jak biegać z psem?

Biegi z psem stają się coraz popularniejsze, a w związku z tym, sprzęt do tego przeznaczony także ewoluuje i staje się coraz wygodniejszy, bardziej ergonomiczny i praktyczny. Komfort i wygoda to nie jedyne aspekty godne wzięcia pod uwagę podczas takich biegów.  Warto zacząć od zapoznania się z pewnymi podstawowymi zasadami tego rodzaju aktywności, a w konieczne akcesoria – zaopatrzyć się już po ich lekturze. Oczywiście część spośród kwestii praktycznych będzie wiązała się z użyciem takiego, a nie innego typu akcesoriów, które są niezbędne, aby spacer zamienić w bieg. 

Jaka smycz do biegania z psem?

Aby biegać z pupilem warto zaopatrzy się w specjalistyczną smycz, którą można zamontować po jednej stronie do psich szelek, a z drugiej – do uprzęży dwunożnego biegacza. Odpowiednia będzie zatem smycz joggingowa amortyzowana. Bieganie z tradycyjną, nieelastyczna smyczą może okazać się groźne zarówno dla czworonoga, jak i dla niegającego z nim człowieka. Tymczasem odpowiednio rozciągliwa smycz joggingowa pozwala uniknąć kontuzji kręgosłupa i całego ciała, na jakie naraża bieganie na smyczy nierozciągliwej. Smycz profesjonalna pozwala na komfortowy i harmonijny bieg w „tandemie”. Taka smycz sprawdzi się nie tylko podczas takich aktywności, jak bieganie z psem sensu stricto, ale także podczas klasycznych spacerów, różnego rodzaju treningów, nordic walkingu itp. Smycz do biegania jest świetnym rozwiązaniem zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. W tym ostatnim przypadku wyjątkowo atrakcyjny jest model z neonowymi, odblaskowymi motywami. Smycz taka naturalnie posiada karabińczyki na obydwu końcach i jest praktyczna zarówno jako smycz dla biegaczy, jak i w przypadku konieczności awaryjnego wyprowadzenia dwóch psów naraz. 

Jak zacząć bieganie z psem?

Jak już zostało wspomniane powyżej – aby zacząć biegać ze swoim psem należy go do tego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy pies będzie dogodnym towarzyszem joggingu. Trudno raczej wyobrazić sobie, aby miniatury chihuahua lub klasyczny kanapowiec - mops - nagle dotrzymywały kroku biegnącemu właścicielowi. Dlatego już w momencie wyboru odpowiedniej rasy czworonoga warto zastanowić się, czy w przyszłości zamierzamy rozpocząć z nim treningi.

Rasy, które sprostają wyzwaniu, jakim jest wspólne bieganie to przede wszystkim: charty, dalmatyńczyki, collie, wyżły oraz husky. Oczywiście szereg innych rasowych czworonogów jest także bardzo aktywnych. Jak biegać z psem, to z takim, który potrzebuje dużo ruchu. 

Oprócz psów rasowych biegać można naturalnie z niejednym kundelkiem, należy jednak zwrócić uwagę na szczególne potrzeby swojego czworonoga w tym zakresie. W przypadku mieszańców trudniej jest jednoznacznie określić preferowany poziom aktywności fizycznej niż w przypadku psów danej rasy. 

Warto również pamiętać, aby nie rozpoczynać wyjścia od regularnego joggingu już od progu. Zanim zaczniecie bieg pies musi najpierw pospacerować, załatwić spokojnie swoje potrzeby fizjologiczne itp. 

>bieganie z psem - jak zacząć

Biegi z psem dopasowane do możliwości Twojego pupila

Zanim zaczniecie regularne bieganie, najlepiej stopniowo się do niego przyzwyczajajcie. Takie „wdrożenie” w tę aktywność dotyczy nie tylko właściciela, ale i psa. A zatem jeżeli zarówno Ty, jak i Twój pupil dopiero zaczynacie bieganie – to świetnie! Z pewnością pomoże wcześniejsza obserwacja psa: zauważysz wówczas na ile ruchliwy jest właśnie Twój pupil, ile odpoczynku potrzebuje, ile ruchu i w jakich cyklach. Dzięki temu znacznie łatwiej znajdziecie wspólny rytm, a także specyficzne, optymalne dla Was cykle takich biegów. 

Biegi z psem zawsze będą wyglądały nieco inaczej niż bieganie solo, albo w towarzystwie ludzi. Ponadto, podobnie jak człowiek korzystający zazwyczaj z bidonu, pies również potrzebuje picia po drodze. Warto mieć zatem miskę oraz butelkę z wodą dla niego w plecaku. Warto również wybrać zawczasu trasę biegów. Bieganie z czworonogiem, pozbawionym przecież specjalistycznego obuwia do joggingu, bo twardych, asfaltowych bądź betonowych powierzchniach nie jest szczególnie rekomendowane. 

Bieganie z psem - od kiedy?

Czy biegać już ze szczeniakiem? Do wspólnego biegania przeważnie lepiej zaangażować psa dorosłego. Taki osobnik jest nie tylko odpowiednio już rozwinięty, ale także „ułożony” i nie posiada tak silnych jak szczenię tendencji do zmiany kierunku albo kręcenia się wokół własnego ogona. Przedstawiciele małych psich ras stosunkowo szybciej, niż tych dorosłych, osiągają wiek dorosły, co w przypadku przyjęcia pod swój dach szczenięcia umożliwi szybsze rozpoczęcie biegów z nim, niż kiedy jest to szczenię którejś z dużych ras. W zależności od konkretnego psa najczęściej wspólne bieganie z nim zacząć można od 12 do 20 miesiąca psiego życia. 

Jakie są zalety biegania z psem?

To oczywiście utrzymywanie dobrej formy jednocześnie przez zwierzę, jak i przez jego właściciela. Co więcej – biegając z psem łatwiej dbać o systematyczność takich treningów, ponieważ zwierzę wymaga codziennych wyjść w takim lub w innym charakterze. Niezależnie od tego, czy biegasz, czy maszerujesz, czy tylko przyglądasz się psim zabawom – po prostu musisz kilka razy na dobę wyjść z psem na jakiś czas, aby mógł on zrealizować swoje potrzeby na różnych poziomach, począwszy od czysto biologicznego, po psychiczny. 

Wiedząc już jak biegać z psem łatwiej możesz podjąć decyzję o tej formie aktywności. Możesz oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, potrzebne do uprawiania innego: wyszukanego czy snobistycznego sportu. Ponadto pogłębiasz relację ze swoim pupilem, łatwiej organizujesz swój dzień bez rezygnowania ze zdrowego trybu życia. Szczególnie ważne jest, aby pies utrzymywał dobrą kondycję fizyczną wówczas, kiedy przekracza 7 rok życia i nie jest jeszcze osobnikiem wyraźnie „nobliwym”, a także w przypadku psów-kastratów, mających tendencje m.in. do przybierania na wadze. Pamiętaj zatem, że jogging służy Wam obojgu. Warto jednak, oprócz specjalistycznej smyczy, przygotować do tego również pozostałe akcesoria. 

Jaki sprzęt do biegania z psem?

Tak, jak podczas klasycznych spacerów z psem, konieczna będzie oczywiście wspomniana już powyżej smycz. Oprócz niej należy zaopatrzyć się w tzw. specjalny pas biodrowy dla osoby biegającej z psem. Psa najlepiej ubrać natomiast w specjalistyczne szelki do biegania. Do biegów przełajowych z psem idealnie nadają się wysokiej jakości szelki JK9® Speed, które od niedawna dostępne są w naszej ofercie. 

Wszystkie tego typu akcesoria uwzględniają właśnie szczególne wymogi, jakie stawiane są sprzętowi potrzebnemu w szczególnych warunkach biegania z psem. Ponadto oprócz dedykowanych bieganiu, na wyjście połączone z bieganiem z czworonogiem zabrać można ze sobą także atrakcyjną zabawkę dla psa, z jakiej pupil skorzysta podczas przerwy w biegu. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię