Co zrobić, aby pies nie uciekł z szelek?

Wyswobodzenie się psa z szelek to sytuacja, której na spacerze chcemy uniknąć. Tracimy wtedy kontrolę nad psem i nad jego bezpieczeństwem.

Przyczyn tego problemu jest kilka i mogą one dotyczyć zarówno samego sprzętu jakiego używamy, jak i nas samych oraz zachowania czy natury naszego psa.

Niektóre psy mają tendencję do wyswobadzania się z szelek. Najczęściej dotyczy to psów lękliwych, które w sytuacji zagrożenia czy paniki za wszelką cenę dążą do wyswobodzenia się z każdego rodzaju uwięzi.

Jednak także my sami możemy doprowadzić do niepożądanego ześliźnięcia się szelek z psa.

Zwróć uwagę na sytuacje w jakich się to może zdarzyć:

  • szelki są za luźno wyregulowane,
  • pies zatrzymuje się lub zaczyna się cofać i charakterystycznie  zniżać, gdy my idziemy do przodu,
  • pies pozostaje w tyle i jest ciągnięty na smyczy

Niewłaściwe dopasowanie szelek i nie właściwy sposób prowadzenia psa na smyczy na spacerze, to także powody, wskutek których to my opiekunowie przyczyniamy się do wyswobodzenia psa z szelek. 

Może lepsza obroża, jeśli pies ucieka z szelek?

Psy potrafią się wyswobodzić zarówno z szelek jak i z obroży. Jak wspomnieliśmy wcześniej strach i panika powodują, że pies do skutku za wszelką cenę będzie się tak długo wykręcał, aż się wyswobodzi. Obroża nie jest w tym przypadku lepszym rozwiązaniem.

Szelki dla psa mają za zadanie prowadzić psa na smyczy delikatnie, oszczędzając jego szyję, krtań i tchawicę. Są alternatywą dla obroży, szczególnie polecaną dla psów o krótkich szyjach.

Szelki dla psa IDC® Power oraz szelki IDC® Color&Grey® zostały zaprojektowane z myślą o łatwości użytkowania i szybkim oraz bezstresowym dla psa zakładaniu. Tego typu uprzęże są więc najczęściej używane podczas spacerów po mieście lub podczas pracy z psami przewodnikami.

Szelki dla psa nie są narzędziem przymusu!

Pierwsza zasada uniknięcia wyswobodzenia się psa z szelek

Stojąc twarzą do psa lub przed psem nie ciągnij smyczy do siebie i nigdy nie ciągnij za sobą psa na smyczy.
Jeśli pies jest bojaźliwy, czuje się niepewnie w danej sytuacji, np. w pobliżu ruchu ulicznego, prawdopodobnie zatrzyma się, charakterystycznie obniżając się na przednich łapkach. Nie ciągnij go wtedy, a podejdź i przytrzymaj za uchwyt na górze szelek (taki uchwyt dostępny jest w każdym modelu szelek JK9) - nie tylko dasz mu wsparcie mentalne, pies poczuje się pewniej gdy będziesz obok, ale i nie wyswobodzi się w panice z szelek. 

Nigdy też nie ciągnij psa za sobą. Jeśli pies zatrzymał się lub został w tyle, daj mu chwilę - być może znalazł interesujący zapach, obwąchuje miejsce do załatwienia się lub potrzebuje chwili. W razie potrzeby podejdź lub przywołaj go.

Jeśli to możliwe, trzymaj smycz luźno, ale krótko i w razie potrzeby chwyć za uchwyt uprzęży.

Druga zasada uniknięcia wyśliźnięcia się psa z szelek

To właściwa regulacja i dopasowanie szelek do ciała psa.

Właściwy rozmiar i dopasowanie szelek dla psa są niezbędne i dotyczy to każdego typu szelek. Przed pierwszym użyciem szelek dla psa bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją doboru rozmiaru, regulacji szelek i przestrzeganie jej.

W dopasowaniu szelek do psa obowiązują te same zasady wg. których my dobieramy rozmiar naszej odzieży czy obuwia. Nie będzie nam wygodnie w za ciasnych butach, ani jeśli będą one za duże.

Zbyt luźno dopasowane szelki mogą opadać psu na przednie łapy i przeszkadzać w chodzeniu. Z za luźnych szelek pies może się łatwo wydostać. Za luźne szelki nie będą też dobrze wyglądały i będą się przekręcały na ciele psa. Należy również unikać nadmiernego zaciskania szelek, bo pies straci komfort i może doznać otarć.

W przypadku najpopularniejszych szelek dla psa - IDC Power oraz szelek dla psa z serii Color&Grey podczas dopasowania, należy zwrócić uwagę na 2 elementy:

  1. regulację pasa brzusznego - pas brzuszny, przebiegający wokół tułowia psa powinien być tak wyregulowany, aby między wewnętrzną wyściółkę szelek a plecami psa można było wsunąć palce dłoni.
  2. regulację pasa piersiowego - pas piersiowy z przodu psa, powinien być tak wyregulowany aby między przednią nogą psa a paskiem brzusznym była odległość szerokości czterech palców dłoni w przypadku większych psów, oraz dwóch palców dłoni w przypadku mniejszych psów.

Co jeszcze możesz zrobić?

W przypadku szelek z serii IDC Power warto rozważyć doposażenie ich o jeden ze specjalnych pasów stabilizujących lub podkładek dyspersyjnych. Pas Y pełni obie te funkcje - to element, które stabilizują uprząż typu IDC Power i lepiej rozkłada nacisk zwiększając komfort psa - pozwala na bezpieczny i jeszcze wygodniejszy spacer. Zalecane są w szczególności dla psów które mocno ciągną lub są bojaźliwe.

Pamiętaj, że w rzadkich przypadkach przyzwyczajenie niektórych psów do szelek może być trudne. W takich przypadkach oraz gdy mamy psa niezwykle bojaźliwego, zalecamy skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera lub behawiorysty. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię