Gimnastyka dla mózgu i języka - czyli interaktywne karmienie psa

Karmienie interaktywne to świetny sposób na stymulację umysłową, a także ruchową Twojego psa oraz zajęcie dla niego podczas naszej nieobecności. Dlaczego warto to wypróbować? Bo Twój pies może otrzymać szereg korzyści zdrowotnych i behawioralnych przy niemal minimalnym Twoim wysiłku.

Upgrade codziennych czynności

Nasze psy są całkowicie uzależnione od nas, nie podejmują samodzielnych decyzji o tym gdzie pójdą, co zjedzą, jak zjedzą, co zrobią, a nawet co powąchają na spacerze. Przez większość dnia, gdy my jesteśmy w pracy, one spędzają czas w samotności, potem wracamy podajemy jedzenie, zapinamy smycz idziemy na spacer. W większości przypadków psy nie realizują wielu swoich potrzeb wynikających z łańcucha łowieckiego, a to z kolei jest przyczyną różnych problemów behawioralnych. Dlatego ważne jest, by im te „braki” rekompensować, a mamy na to więcej możliwości niż się nam zdaje.

Codzienny spacer z psem w nowej wersji

Bardzo ważne jest, by podczas spacerów pozwolić psu jak najwięcej węszyć, chodzić w różne miejsca, nie trzymać psa krótko. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to dać mu możliwość spotkania z innymi psami, na otwartej przestrzeni, bez trzymania na smyczy. Zapewnić chwilę zabawy szarpakiem lub aportowania czy też przeprowadzić króciutką sesję treningu posłuszeństwa w drodze powrotnej ze spaceru i nagrodzić psa za dobrze wykonane zdanie. To możemy zrobić podczas codziennych spacerów, nie jako przy okazji.

Mała wielka zmiana

W domu natomiast możemy zmienić sposób podania posiłku. Psy lubią wyzwania, zdobywanie jedzenia jest dla nich znacznie atrakcyjniejsze niż wygodne podejście do miski i zjedzenie leżącej tam porcji bez większego wysiłku. Zaobserwuj swojego psa gdy ukradnie lub złapie spadający kawałek sera czy kiełbaski - zauważysz, że jest podwójnie zadowolony, nie tylko dlatego, że zjadł rarytas, ale też go namierzył i pochwycił, upolował. Zauważysz u niego ekscytującję mimo całego Twojego niezadowolenia z kradzieży.  Pozytywnym wyzwaniem dla psa będzie też wydobycie jedzenia z zabawki na przysmaki czy uzyskanie nagrody za wykonane na treningu zadanie.

zabawka na przysmaki kong wobbler

Jak wykazują badania, interaktywne karmienie nie dość, że jest dla psów znacznie bardziej atrakcyjne niż tradycyjna forma podania posiłku czy przekąski do miski dla psa, to ma pozytywny wpływ na terapię zaburzeń behawioralnych. Wpływa na stymulację psychoruchową zwierzęcia, poprawia neuroplastyczność mózgu czyli zdolność uczenia się, zapamiętywania czy samo naprawy. Pozwala rozładować stres i powoduje przypływ endorfin, czyli Twój pies będzie szczęśliwszy.

Interaktywne karmienie powoduje, że pies musi pogłówkować i włożyć nieco wysiłku w zdobycie jedzenia, nie nudzi się, ma samo nagradzające go zajęcie, a mózg jest stymulowany. Uruchamia się system motywacji i nagrody. A dzięki zaspokojeniu potrzeb z łańcucha łowieckiego (jak namierzanie, zdobywania i zjadanie) uspokajają się też psie frustracje i wygaszają złe emocje. Większość problemów behawioralnych wynika z niezaspokojonych podstawowych potrzeb psa, zmieniając sposób karmienia czy spacerowania pomagamy naszemu psu te potrzeby zaspokoić.

Dostosowanie poziomu trudności

W celu stymulacji mózgu powinniśmy poddawać go ciągłym ćwiczeniom i nowym wyzwaniom, jednak nie przesadzajmy. Nie wymagajmy od naszego psa, który dotychczas prowadził mniej urozmaicony tryb życia, że od razu będzie mistrzem psich zabawek logicznych i na pierwszym „nowym” spacerze wytropi zaginione dziecko.

Dostosowanie poziomu trudności do możliwości emocjonalnych i motywacji zwierzęcia jest kluczowe.

Na początku, by psa odpowiedniego zmotywować, zaplanujmy coś o bardzo niskim poziomie trudności, ale wyjątkowej atrakcyjności, np. możesz rozmazać mokrą karmę po ściankach miski, by pies mógł ją wylizać. Możesz także umieścić suchą karmę lub przysmak w zabawce dozującej smakołyki dla psa typu KONG WOBBLER.

Następnie możemy faszerować zabawki lub podawać karmę na specjalnych Lick Matach,  w inteligentnych miskach dla psa, czy ukrywać w specjalnych zabawkach edukacyjnych dla psa o różnych poziomach trudności.

Taka interaktywna forma podania posiłku to doskonałe rozwiązanie dla psów jedzących łapczywie.

Lick Maty z rozmazaną mokrą karmą zachęcają do aktywnego lizania, co nie tylko uspokoi i odstresuje psa, ale także stymuluje produkcję śliny, poprawiając zdrowie układu pokarmowego. Maty do lizania dla psa, zwane też matami antystresowymi, dostępne w naszym sklepie, posiadają przyssawki umożliwiające przyczepienie maty po powierzchni pionowej (np. drzwi, lodówka), dzięki czemu możesz zająć psa i przy okazji wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne (obcinanie pazurków, czesanie, czy nawet kąpiel).

pies korzystający z maty do lizania pokarmu

W zależności od rodzaju wybranej zabawki stosujemy karmę mokrą, suchą lub przysmaki, którymi mogą być kawałeczki marchewki czy brokułu.

Latem możemy mrozić zabawki i maty do lizania z zawartością czy przygotować lodowe przysmaki, np. wywar z kurczaka, wołowiny lub warzyw bez dodatku soli na „patyku” z marchewki.

Karmienie interaktywne – o czym należy pamiętać

Pamiętajmy, by nadzorować zabawę - szczególnie pierwsze podanie nowej zabawki powinny odbywać się w naszej obecności, by zwierzę nie niszczyło podanego przedmiotu lub nie połknęło niebezpiecznego czy niejadalnego fragmentu. Należy także odpowiednio dobrać wielkość interaktywnej zabawki lub miski.

Pamiętaj, także aby być cierpliwym i nie pomagać zbytnio psu, ponieważ przestanie sam myśleć i zacznie oczekiwać pomocy oraz ułatwień. Jeśli jakieś zadanie okazuje się za trudne, zmniejszamy poziom trudności.

Nowe zabawki i wyższe poziomy trudności wprowadzajmy stopniowo i zwracajmy uwagę, by manipulacje były zróżnicowanie: turlanie, szukanie, otwieranie, wylizywanie…

Do dzieła!

Karmienie interaktywne nie jest skomplikowane – ułatwia je wiele akcesoriów dostępnych w sklepie e-mordka.pl

Interaktywne zabawki dla psa, maty do lizania oraz inteligentne miski spowalniające jedzenie stymulują psi mózg, zrelaksują i odprężą pupila, zapobiegają łapczywemu jedzeniu, uatrakcyjniają podawanie codziennego posiłku, motywują, pobudzają zmysły i zapewniają zajęcie na dłuższy czas. To produkty rekomendowane przez lekarzy weterynarii oraz behawiorystów.

W naszym sklepie znajdziesz wiele sprawdzonych akcesoriów dla psa, które przyczynią się do jego lepszego zdrowia i samopoczucia oraz wzbogacenia Waszej relacji.

pies dalmatyńczyk i inteligentna miska dla psa dog maze

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię