Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Znasz ten problem - kupujesz swojemu mruczkowi specjalne, nowe i przeznaczone dla niego akcesoria, takie jak na przykład drapak, a on decyduje, że woli ostrzyć pazury na Twojej skórzanej kanapie. Zaspokaja w ten sposób swoje naturalne potrzeby. W rozpaczy zapewne zastanawiasz się, gdzie popełniłeś błąd i czemu Twój zwierzak nie interesuje się drapakiem i zamiast tego niszczy domowe sprzęty. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, dlatego warto się im przyjrzeć i zrozumieć, jak nauczyć kota korzystać z drapaka.

Jaki drapak dla kota wybrać?

Przyczyną, dla której Twój mruczący przyjaciel woli korzystać z krzesła lub kanapy, by ostrzyć swoje pazury, przede wszystkim bywa niewłaściwie dobrany model drapaka. Może on być dla niego nieatrakcyjny - mieć niewłaściwą teksturę, źle dobrane materiały, zbyt krótkie słupki lub wydawać się niestabilny. Klucz tkwi więc często w wyborze odpowiedniego produktu. Warto zdecydować się na klasykę i proste rozwiązania. Najlepiej sprawdzają się bowiem solidne drapaki o grubych słupkach lub takie, które pozwalają się całkowicie kotu wyciągnąć w trakcie drapania. Egzamin zdają także drapaki z funkcją legowiska. Twój mruczek swobodnie się na nich wyciągnie, a równocześnie będzie mógł uciąć sobie drzemkę. Zachęcająca będzie również dla nich duża płaska powierzchnia i mocna tektura. Gdy wiesz już, jaki drapak dla kota będzie idealny, czas przejść do następnego punktu.

Gdzie postawić drapak dla kota?

Kolejną kwestią, przez którą Twój mruczek nawet nie raczy spojrzeć na swój drapak, jest jego umiejscowienie. Domowe koty to skomplikowane stworzenia, a dom musi być przystosowany do ich naturalnych potrzeb. Jest to konieczne, by osiągnąć sukces w zagadnieniu, jak nauczyć kota drapaka i korzystania z niego. Jeśli postawisz drapak w niewłaściwym punkcie, to możesz być pewien, że kot pójdzie ostrzyć pazury gdzieś indziej. Zatem gdzie postawić drapak dla kota? W miejscu strategicznym, z którego twój kot będzie miał możliwość obserwowania całego pomieszczenia, drzwi oraz okien, dzięki czemu będzie miał oko na wszystkich domowników. Konieczne jest dobre wyeksponowanie go. W ten sposób stanie się on atrakcyjny dla pupila, a to przełoży się na chęć korzystania z niego, gdy najdzie go ochota na popisywanie się swoimi pazurami.

Jak zachęcić kota do drapaka?

Spędziłeś godziny na wyborze odpowiedniego drapaka i przez cały tydzień zastanawiałeś się, jaki punkt mieszkania przypadnie do gustu Twojemu kotu, by zechciał z niego korzystać i na nim spać, a on wciąż odmawia - ku Twojemu przerażeniu - korzystania z zakupionych specjalnie dla niego akcesoriów? Czas wytoczyć cięższe działa w tej walce. Istnieje kilka sprytnych sposobów, by przekonać małego drapieżnika do tego, że drapak jest przyjaznym dla niego miejscem. Sprawdźmy więc, jak nauczyć kota korzystania z drapaka:

  • Spraw, by drapak kojarzył się kotu z czymś przyjemnym. Zachęć go do przebywania na nim, na przykład wykładając tam jego ulubione smakołyki.
  • Posyp drapak suszoną walerianą lub kocimiętką. Ich zapach jest dla mruczków atrakcyjny, chętniej więc wejdą na legowisko czy platformę na słupkach, kiedy go poczują. Możesz także skorzystać z wywaru z kocimiętki i spryskać nim ich powierzchnię.
  • Nie pozwól, by Twój kot się nudził! Czasami uszkodzone meble to poważniejszy problem, którego nie rozwiąże wiedza, jak nauczyć kota używać drapaka. Upewnij się, że Twój mruczek ma zapewnioną odpowiednią ilość zabawy i może rozładować energię w ciągu dnia.
  • Sprawdź, czy wybrany drapak ma właściwy rozmiar i utrzyma ciężar kota. Jeśli będzie niestabilny lub za mały, to musisz go wymienić. Dopiero potem możesz dalej interesować się, jak zachęcić kota do drapaka.

Gdzie kupić najlepszy drapak dla kota?

Wiesz już, jak nauczyć kota drapać drapak. Istotne jest też jednak zdecydowanie, gdzie najlepiej jest zakupić ten produkt dla Twojego pupila. Wybierając drapaki dla kota, korzystaj ze sklepów o ugruntowanej pozycji na rynku, takich jak na przykład e-mordka.pl. Znajdziesz tam szeroki asortyment artykułów przystosowanych do korzystania przez koty i umożliwiających im zaspokojenie tej podstawowej potrzeby, jaką jest drapanie.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię