Jak przewozić psa w samochodzie zgodnie z przepisami?

Wyjazdy i podróże są świetne, ale mogą być jeszcze lepsze, jeżeli będzie towarzyszyć Ci w nich Twój psiak. Każdy sezon urlopowy przynosi właścicielom zwierząt to samo pytanie, a brzmi ono - jak przewozić psa w samochodzie zgodnie z przepisami i w jaki sposób zapewnić mu bezpieczeństwo? Odpowiedzialny opiekun powinien przed wpuszczeniem pupila do auta zapoznać się z obowiązującym prawem i zaopatrzyć w niezbędne wyposażenie. Podpowiadamy więc, jak najlepiej przygotować się do wspólnej jazdy i jak transportować psa w aucie.

Przepisy a przewóz psa w samochodzie

Wiele krajów Unii Europejskiej ma jasno określone zasady, jak ma wyglądać przewożenie psa w aucie. W Polsce niestety nie jest to wciąż dokładnie opisane w ustawodawstwie. Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności za pupila i innych kierowców na drodze. Niektórzy przywołują więc artykuł 60.1 Kodeksu Drogowego. Mówi on o tym, że zabronione jest użytkowanie pojazdu w sposób, który naraża przebywających w nim pasażerów na niebezpieczeństwo, a powodować może je właśnie pies w aucie. Tym przepisem powinno się więc kierować, przygotowując transport psa w samochodzie.

Niewłaściwie przewożony zwierzak czasami bezpośrednio przyczynia się do zagrożenia na drodze. Jest to jednak też kwestia otwartej interpretacji poszczególnych organów prawa. Należy mieć świadomość tego, że w razie kontroli możemy być przez to narażeni na otrzymanie mandatu. Sięga on często nawet do kilkuset złotych. Dobrze jest więc przygotować się do jazdy i znać przepisy przewozu psa w samochodzie, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji naruszenia kodeksu.

Jak transportować psa w aucie i dlaczego?

Wiesz już, że nieprawidłowy transport psa samochodem może mieć swoje skutki w postaci niebezpieczeństwa. Warto więc zadbać o to, by zrobić wszystko, co jest możliwe, by go uniknąć. Przyjrzyjmy się jednak temu, dlaczego jesteś na nie narażony. Nieważne czy Twój pies ma stoicki charakter i lubi przesypiać cały pobyt w aucie. Nigdy nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Jeśli coś go wystraszy, może gwałtownie zareagować, a tym samym wpłynąć na zachowanie kierowcy i przyczynić się do wypadku. Swobodne puszczenie go to nie jest bezpieczne przewożenie psa samochodem. Zwierzak trzymany luzem w aucie to ogromne zagrożenie w trakcie kolizji. Ciężarem swojego ciała może wyrządzić sobie i innym krzywdę, a jeśli nie jest przypięty żadnymi pasami, to jest ryzyko, że zbiegnie potem z miejsca stłuczki i zgubi się w obcym terenie. Przemieszczający się po aucie pupil to także ryzyko ograniczenia widoczności i rozproszenia kierowcy, który skupi się na czworonogu zamiast na drodze.

Zabezpieczenie zwierzęcia na czas jego pobytu w samochodzie jest więc konieczne. Zadbaj przede wszystkim o to, by nie był on puszczony samopas. Tak jak ludzie korzystają z pasów bezpieczeństwa, tak samo Twój zwierzak powinien ich używać. Istnieją specjalne akcesoria, takie jak na przykład szelki, dzięki którym przypniesz go do siedzenia pasażera. Muszą one być dopasowane do rozmiarów psa, nie mogą go uciskać i powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, które sprawdzą się na przykład w trakcie gwałtownego hamowania. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie swobodnemu przemieszczania się psa, ale także pozostawienie mu pewnej wolności, by pupil czuł się dobrze w trakcie jazdy. Małe rasy można za to przewozić, stosując odpowiednie klatki i transportery. Niezbędna będzie także apteczka dla psa.

Czy transport psa w bagażniku jest właściwy?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy możliwy jest transport psa w bagażniku. Odpowiedź brzmi - tak, zwłaszcza w przypadku dużych zwierząt, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli zrobisz to w samochodzie typu kombi, gdzie duży, otwarty bagażnik będzie stanowił dla psiaka bezpieczną przestrzeń. Pod żadnym pozorem nie zamykaj go w niewielkim, ciemnym i odizolowanym bagażniku! W trakcie takiej przejażdżki skorzystaj z akcesoriów takich jak na przykład mata samochodowa. Wykonana jest ona zazwyczaj z mocnych materiałów, odpornych na zabrudzenia i zniszczenia, uchroni więc Twoją tapicerkę przed niszczycielskim działaniem psich łap, które wcześniej zanurzyły się w jeziorze lub błotnistej kałuży.

Wybierając bagażnik, jako sposób na przewożenie psa w samochodzie, powinieneś zatroszczyć się też o kratkę, która oddzieli jego wnętrze od reszty auta. W ten sposób pies zachowa swobodę ruchów, a Ty nie będziesz się martwić tym, czy przypadkiem nie zachce mu się nagle usiąść z Tobą na przednim siedzeniu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być mocna klatka, świetnie zabezpieczająca zwierzę w trakcie jazdy i chroniąca także jego opiekuna.

Gdzie kupić akcesoria do transportu psa samochodem?

Zabezpieczenie czworonoga jest więc konieczne, by podróż autem była dla wszystkich bezpieczna. Wiesz już, jak przewozić psa w aucie. Zanim jednak usiądziesz za kierownicą, zaopatrz się w niezbędne akcesoria, takie jak pasy bezpieczeństwa, maty samochodowe, szelki, klatki czy transportery. Postaw na jakość, by w razie kolizji lub innego niebezpieczeństwa stanęły na wysokości zadania. Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie znajdziesz w takich sklepach jak na przykład e-mordka.pl, gdzie dostępny jest szeroki asortyment specjalistycznych produktów.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię