Mandat za spacer z psem?

Od kilku dni głośno jest o tym, że spuszczenie psa ze smyczy po 10 kwietnia 2021r. będzie groziło mandatem, fakt jest natomiast taki, że nie zmieniły się zasady prawne dotyczące spuszczania psów ze smyczy, natomiast wzrosły kary za puszczanie luzem psów, których zachowanie zagraża otoczeniu.

Zapis art. 10a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że: „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”

Natomiast w art. 77 Kodeksu wykroczeń mówi, że: niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może grozić mandatem w wysokości od 50 do 250 złotych. Wyższy mandat, w wysokości 500 zł, będzie nakładany na osoby, które nie zachowały zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, stwarzające swoim zachowaniem niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.

Czy można więc dać się psu wybiegać w parku, na łące lub na plaży?

Nie należy demonizować, że teraz to tylko i wszędzie na smyczy, ale należy zachować zdrowy rozsądek i obiektywnie ocenić nasze relacje z psem, możliwości przewidywania jego zachowania oraz panowania nad nim.

Możemy spuścić psa ze smyczy i dać mu się wybiegać, ale:

  1. Z zachowaniem kontroli nad nim - trzeba to robić odpowiedzialnie, więc jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz pies jest na tyle posłuszny, aby przy różnych rozproszeniach w parku czy innym miejscu publicznym i na każde zawołanie przyszedł do nas, to nie powinniśmy go spuszczać :(  Pamiętajmy także, że wszystko zależy też od osoby odpowiedzialnej w danym momencie za psa - pies idealnie posłuszny w obecności jednej osoby, nie koniecznie będzie tak posłuszny w obecności innego domownika.
  2. Spuszczając psa ze smyczy np. w parku, powinniśmy sprawdzić czy gmina nie wprowadziła na tym terenie zakazu - gmina może takie zakazy wprowadzać, ale nie może wprowadzić ich wszędzie, jeśli wprowadzi zakaz w danym miejscu, to musi jednocześnie określić miejsca gdzie jest to możliwe.
  3. Środki ostrożności powinny być dopasowane do konkretnego zwierzęcia i sytuacji, w jakiej się znajduje.

W przepisach nie określono jasno, jakie konkretnie środki ostrożności należy zachować przy trzymaniu zwierzęcia - pamiętaj, że mogą one wynikać z innych ustaw lub lokalnych regulacji, np.

  • jak wspomniano wcześniej, gminy określają w odrębnych przepisach miejsca, gdzie np. mogą zakazać puszczania psa bez smyczy,
  • odnośnie lasów - zakaz puszczania psów luzem w lesie został zapisany w ustawie o lasach,
  • dodatkowe ograniczenia obowiązują w komunikacji miejskiej, gdzie zwierzę należy przewozić w kagańcu,

W orzecznictwie zwrócono uwagę, że spełnienie warunku panowania nad zwierzęciem w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo publiczne nie wymaga zawsze np. spacerowania z psem znajdującym się na smyczy lub w kagańcu – wszystko zależy od naszego poznania psychiki psa, uzyskania bezwzględnego posłuszeństwa i zdrowego rozsądku.

Niestety opiekunowie czworonogów mają często tendencje do przeceniania swoich umiejętności w zakresie uzyskania posłuszeństwa psa. Nie wystarczy tutaj, że piesek jak był mały to miał szkolenie.

Nauka posłuszeństwa to proces, w którym wiele zależy od nas samych.

Czy smycz i kaganiec dotyczy tylko psów ras uznanych za agresywne?

Założeniem ustawodawcy było objęcie wskazanymi przepisami wszystkich zwierząt niewłaściwie trzymanych, swoim zachowaniem stwarzających niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, bez względu na to czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie (np. wykaz ras psów agresywnych)

W uzasadnieniu do wskazanych przepisów na etapie ich projektowania możemy przeczytać, że:

"Pies tzw. mieszaniec może stwarzać większe niebezpieczeństwo niż dobrze ułożony pies rasy uznanej za agresywną, np. amerykański pit bull terier.”

 

Mandat to nie wszystko

Na koniec warto zaznaczyć, że nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego za dane wykroczenie nie uniemożliwia surowszego potraktowania sprawcy wykroczenia jeśli okoliczności za tym przemawiają, w szczególności przez skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

 


 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię