Twój czas - Twój pies

Kochasz swojego psa, ale czy zapewniasz mu wystarczająco dużo uwagi i spędzasz z nim wystarczająco dużo czasu?

Życie się toczy, nie możesz go zatrzymać i nawet najbardziej oddany swemu psu opiekun może zostać przeciążony codziennymi obowiązkami, pracą, prowadzeniem domu czy zajęciami pozaszkolnymi z dziećmi. Często wydaje nam się, że jeśli zapewnimy psu pełną miskę, obdarujemy go przysmakami i nowymi zabawkami, a on poleży na dywanie kiedy my przeglądamy smartfonowe aplikacje to spędzony "wspólnie" czas można zaliczyć do udanego, tymczasem, kiedy ten cały kram codzienności bierze górę pies cierpi na tym najbardziej...

Co robić i kiedy, aby nie było za późno?
Pamiętaj, że Twój pies chce z Tobą i Twoją rodziną spędzać czas, brać udział w codziennym życiu rodzinnym, a nie tylko obserwować je z poziomu podłogi. Zwróć uwagę na 6 ostrzeżeń, które mogą sygnalizować, że nie okazujesz psu wystarczająco dużo uwagi i czuje się on odizolowany.

SYGNAŁ 1: Twój pies śpi cały czas

Psy potrzebują stymulacji psychicznej i ruchu, aby żyć długo i w zdrowiu.
Powiedzenie Marka Twaina (autora m.in. Przygód Tomka Sawyera), że "nie dlatego przestajemy się bawić, że sie starzejemy, lecz starzejemy się, bo się przestajemy bawić" idealnie odnosi się do naszych psich przyjaciół. Jeśli wiec twój pies spędza większość czasu na drzemce, to może być to oznaka, że potrzebuje więcej uwagi. Poświęć mu codziennie trochę czasu na wspólną aktywność na świeżym powietrzu lub zabawę w domu - Wasza więź się wzmocni, a on odzyska dobrą energię.

SYGNAŁ 2: Twój pies wykazuje oznaki depresji

Tak, nawet psy mogą mieć chandrę... Czy jesteś uzależniony od internetu, telefonu, komputera, pracy? Czy to uzależnienie powoduje, że masz mniej czasu na zabawy, spacery lub pieszczoty dla Twojego psa?
Niektóre objawy psiej depresji obejmują brak zainteresowania jedzeniem lub zabawą, zachowania destrukcyjne, brak powitania w drzwiach lub nagłe wypadki domowe. Wyjdź z psem na zewnątrz, zaczerpnijcie świeżego powietrza, idźcie na spacer i spędźcie trochę wolnego czasu, bez telefonu, tylko ty i pies - zobaczysz, że odzyska chęć do życia i znów będzie szczęśliwy. Ty także! Pamiętaj tylko by nie robić tego od "święta".

SYGNAŁ 3: Twój pies wykazuje nieodpowiednie zachowania

Czasami pies, który odczuwa depresję lub stres może zostawić ci w domu mokrą lub "o stałej konsystencji" niespodziankę (oddać mocz lub kał). Znudzone psy mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu, a także gryźć meble lub inne domowe przedmioty, grzebać w koszu na śmieci lub szczekać bez przerwy. Jeśli twój pies zaczyna wykazywać oznaki takiego zachowania, to być może chce ci w ten sposób powiedzieć, że potrzebuje więcej twojej uwagi.
Pamiętaj jednak, że jeśli twój pies nagle zaczyna załatwiać się w domu należy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wykluczyć jakąkolwiek podstawę choroby.

SYGNAŁ 4: Twój pies przybiera na wadze

Droga do serca psa nie prowadzi przez żołądek. Psy nie korzystają swobodnie z lodówki i nie zamawiają sobie same pizzy, więc jeśli twój pies ma nadwagę, to niestety, ale jest to wyłącznie twoja wina.
Dawanie psu pysznych przekąsek nigdy nie może zastępować spędzania z nim czasu, a monitorowanie ilości dziennego spożycia przez niego kalorii jest bardzo istotnym elementem bycia odpowiedzialnym opiekunem, więc upewnij się czy twój pies jest właściwie odżywiany i czy nie zastępujesz spędzania z nim czasu smakołykami.

SYGNAŁ 5: Sprawdź, czy pazury twojego psa nie są zbyt długie

Pies, który dużo spaceruje, szczególnie po różnych podłożach (np. chodnikach), ma naturalnie "przycięte" paznokcie. Zbyt mała ilość spacerów lub wypuszczanie psa na szybkie siku ma niejako odbicie w stanie jego pazurów (zbyt długie pazury utrudniają psu chodzenie) - można, a nawet trzeba je przycinać gdy są za długie, ale przycinania można uniknąć jeśli pies ma wystarczająco dużo spacerów.
Chcesz wiedzieć czy zapewniasz mu odpowiednią ilość spacerów - sprawdź jego pazury.

SYGNAŁ 6: Twój pies nie chce jeść

Jeśli twój pies przestaje jeść, powinna zapalić ci się czerwona lampka - tego sygnału nie należy lekceważyć - psy pokazują emocje także poprzez niechęć do jedzenia. Depresja u psa może prowadzić do zmniejszenia apetytu - to sygnał, że twój pies potrzebuje więcej twojej uwagi i miłości. Pamiętaj, że gdy zauważysz takie sygnały to bardzo istotne jest, by podczas wizyty u weterynarze wykluczyć problemy fizyczne lub zdrowotne. Zorganizuj kilka razy w ciągu tygodnia specjalną godzinę dla twojego psa, pobaw się z nim, pomasuj go (masaż jest super sprawą dla psa), nacieszcie się wspólnie swoim towarzystwem.

Do dzieła!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię