Jakie kolory widzi pies? Wybór zabawki dla pupila

Powszechnie znany jest dylemat dotyczący tego, jakie kolory widzi pies. Opiekunowie czworonogów zastanawiają się, jak wygląda świat ich pupili. Od dawna bowiem pokutuje przekonanie, że ma on dla nich odcienie szarości. Nauka pozwala nam jednak na poszerzenie informacji i lepsze zrozumienie tego, jak nasi czworonożni podopieczni odbierają rzeczywistość. Dzięki temu możemy określić, co widzi najlepszy przyjaciel człowieka i jak wpływa to na nasze wspólne życie. Dowiedz się więc, jak widzi pies?

Czy psy widzą kolory?

Przez wiele lat ludzie zastanawiali się, jaki kolor widzi pies i czy jego świat nie ogranicza się do ponurych, burych tonów. Dziś można powiedzieć, że znamy odpowiedź na pytanie, czy pies widzi kolory. Brzmi ona – tak, ale nie dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Nie jest to więc kompletna szarość, ale też trudno powiedzieć, by czworonóg cieszył się wszystkimi barwami tęczy. Ma to związek z faktem, że w ich oczach występuje mniej receptorów wrażliwych na kolory. Psy posiadają bowiem zaledwie dwa odpowiedzialne za to czopki, podczas gdy człowiek ma ich trzy. W związku z tym spektrum odbieranych przez nie odcieni jest zdecydowanie węższe niż w przypadku ich opiekunów i wynika to właśnie z tego, jak zbudowana jest zwierzęca gałka oczna. To w niej kryje się tajemnica tego, czy psy rozróżniają kolory.

Nie ma powodów, by uznać, że czworonogi widzą świat jedynie na szaro lub czarno-biało i dalej zastanawiać się, czy psy widzą kolory. Warto więc odejść od tego przekonania i spojrzeć na rzeczywistość oczami pupila. Powstały bowiem liczne symulatory tego, w jaki sposób czworonogi odbierają wzrokiem to, co ich otacza każdego dnia. Dzięki nim zrozumiesz, jak widzą psy.

Jakie kolory widzi pies?

Pytanie o to, jak pies widzi kolory, prowadzi nas do kolejnego zagadnienia. Jest nim kwestia, ile kolorów widzi pies. Niektórzy nadal nie wiedzą bowiem, jaki kolor widzą psy i czy jest ich wiele. Przyjmujemy, że pupile najlepiej sobie radzą z widzeniem barw, które najczęściej występują w przyrodzie. Będzie to więc niebieski, zielony i żółty kolor. Gorzej im idzie z odcieniami, które w naturze występują raczej rzadko. To na przykład czerwień, która dla psiaka wygląda właściwie jak czerń. Brązy, beże, pomarańcze - bliżej jest im raczej do tonów szarości, niż do tego, jak postrzega je oko ludzkie. Podsumować to można stwierdzeniem, że dla Twojego psa świat jest głównie żółto-niebieski. Jeśli więc podsuniesz zwierzakowi pod nos pomarańczowy gryzak czy szarpak, to zapewne będzie on miał dla niego odcień szarej żółci.

Dla porównania człowiek widzi kolory takie jak pomarańczowy, żółty, fioletowy, niebieski, zielony i czerwony. Zdawać by się mogło, że w porównaniu z naszymi możliwościami zwierzaki zostały przez naturę pokrzywdzone. Odbijają sobie jednak ten fakt w wielu aspektach. Niezależnie od tego, jakie kolory widzą psy, wyprzedzają nas one na innych polach.

Jak psy widzą w nocy?

Kolejnym interesującym zagadnieniem jest bowiem to, jak zwierzęta odbierają świat w nocy. Po zmroku do oczu dociera zdecydowanie mniej światła. Dla psa to jednak nie jest problem, ponieważ w ciemnościach dalej świetnie widzi każdy ruch. Za siatkówką czworonogi mają tak zwaną makatę odblaskową. Dzięki temu mogą w nocy wyłapać znacznie więcej fotonów niż człowiek, który próbuje po omacku znaleźć drogę do toalety bez włączania lampy. Psu pomagają także specjalne fotoreceptory, dzięki czemu ciemność nie jest dla nich przeszkodą w sprawnym poruszaniu się.

Sposób, w jaki Twój pies najprawdopodobniej postrzega świat, skupia się bardziej na ruchu niż na kolorach. Warto jednak uwzględnić też barwy, ponieważ może się zdarzyć, że dla psa coś będzie nieczytelne, na przykład wtedy, gdy kolor Twojego ubrania zleje się z odcieniem pomieszczenia, w którym przebywacie. Ma to szczególne znaczenie między innymi na salach treningowych.

Jaki kolor zabawki dla psa wybrać?

W związku z kwestią tego, jak pies widzi kolory, można płynnie przejść do kolejnego pytania o to, jaki kolor zabawki dla psa najlepiej jest wybrać. Opiekunowie interesują się tym, ponieważ są to akcesoria codziennie wykorzystywane w opiece nad czworonożnym przyjacielem. Wiemy już, że spektrum barw widzianych przez te zwierzęta jest skromniejsze niż u ludzi. Należy się liczyć z faktem, że nie na każdy kolor pies zareaguje, ponieważ może on nie być dla niego tak intensywny. Weź to pod uwagę w trakcie kompletowania dla czworonoga wyprawki.

Wybierając akcesoria w kolorach, które pies widzi lepiej, zdecydowanie ułatwisz sobie i jemu codzienne funkcjonowanie. Twój zwierzak szybciej zauważy i zaaportuje zabawkę w odcieniu żółtym czy niebieskim, czerwona z kolei może nie zostać przez niego dostrzeżona. W takim przypadku istnieje ryzyko, że gadżet po prostu zleje mu się z tłem i psiak nie będzie miał szansy go odnaleźć. Kupując kolejne zabawki, warto uwzględnić nie tylko swój gust dotyczący ich wyglądu, ale także, by czworonóg mógł się nimi swobodnie bawić. Zamów gryzaki dla psa, które ma szansę zobaczyć w trakcie zabawy. Liczenie się z tym, jak widzi pies, jest bowiem jednym z Twoich obowiązków jako jego odpowiedzialnego opiekuna.

Gdzie najlepiej kupować zabawki dla psa?

Wiesz już, jak psy widzą kolory i że Twój pupil zdecydowanie chętniej pobiegnie za żółtą piszczącą kostką niż za czerwoną piłką. Możesz teraz zastanowić się, gdzie najlepiej zamówić dla niego nowe akcesoria. W sieci dostępne są różne zabawki dla psa, od najprostszych wersji, po bardzo zaawansowane produkty. Postaw więc na sprawdzone i bezpieczne wyroby w widocznych dla zwierzaka barwach. W ten sposób sprawisz, że spędzony wspólnie czas będzie dla Was przyjemny, a Twój podopieczny z radością ruszy w pogoń za gryzakiem czy aportem.

Kupując nowe akcesoria, warto kierować się nie tylko ich kolorem i tym, jak widzi pies, ale też ich jakością. Postaw więc na specjalistyczne artykuły, bezpieczne dla Twojego psiego przyjaciela i zaspokajające wszystkie jego potrzeby. Wybieraj asortyment sprawdzonych firm, dostępny między innymi w takich sklepach internetowych jak e-mordka.pl, dzięki czemu zyskasz pewność, że zwierzak będzie zadowolony z Twoich zakupów.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię