Pies w aucie, Podróż z psem

Jak bezpiecznie, komfortowo i zgodnie z przepisami przewozić psa w samochodzie?

Podróżowanie z psem czy to na krótkich dystansach (do sklepu, do weterynarza, do parku), czy na długich dystansach (wyjazd na wakacje z psem) wymaga odpowiedniego zabezpieczenia naszego czworonoga w samochodzie. 

Nie każdy pies chętnie podróżuje samochodem. Psa trzeba do tego przygotować i zadbać o akcesoria, dzięki którym będzie on podróżował wygodnie i bezpiecznie, a przez to i chętniej.

Kodeks ruchu drogowego nie określa wprost, w jaki sposób należy przewozić psa w samochodzie, ale zastosowanie mają tu regulacje dotyczące przewożenia ładunków. To oznacza, że ładunek, w tym wypadku nasz pies, nie może utrudniać kierowania pojazdem, nie może ograniczać widoczności i powinien być zabezpieczony przez zmianą położenia. Reguluje to art. 61 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.).

Za przewożenie zwierząt niezgodnie z powyższymi zasadami grozi nam kara grzywny do 500 zł.

Natomiast w Ustawie o ochronie zwierząt jest zapis, iż osoby celowo narażające zwierzę na niebezpieczeństwo mogą być ukarane karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przewóz zwierząt w złych warunkach, narażający je na stres i cierpienie jest przestępstwem.

Nieznajomość przepisów czy brak zdrowego rozsądku nie zwalniają z odpowiedzialności.

Pies w samochodzie - najczęściej popełniane błędy

Pies, nawet grzeczny, który w samochodzie siedzi sobie luzem, nie przypięty to bardzo zły pomysł. Równie złym pomysłem jest trzymanie nie zapiętego psa na kolanach czy w nogach. Wyobraź sobie niespodziewane gwałtowne hamowanie, stłuczkę lub wypadek... Nie zabezpieczony w aucie pies w takich przypadkach może przelecieć przez kabinę samochodu, wypaść przez szybę robiąc tracąc życie lub robiąc krzywdę sobie i pasażerom.

Nie zapięty pies może także znudzić się i podczas postoju na czerwonym świetle, wyskoczyć przez otwarte okno, by powęszyć sobie pobliski teren.

Nie przypinamy także psa za pomocą obroży i smyczy przywiązanej np. do zagłówka.

Pamiętaj, że przewożąc psa w samochodzie nie ma znaczenie czy jest on mały czy duży, grzeczny czy wyszkolony. Nie ma też znaczenia czy Ty jesteś ostrożnym kierowcą.

Jedzie z nami pies!

Priorytetem podczas przewożenia psa w samochodzie jest bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia.

Psa możemy przewozić w specjalnej klatce transportowej - dobieramy ją odpowiednio do rozmiarów psa i rozmiarów samochodu. Klatkę transportową najczęściej montuje się w bagażniku. Nie każdy pies polubi takie rozwiązanie, ale jest ono bardzo bezpieczne.

Psa możemy przewozić na tylnej kanapie - będzie to dla niego bardzo komfortowe, bo ma blisko opiekunów i więcej miejsca.

Jeżeli chcemy przewieźć psa na tylnej kanapie to koniecznie załóżmy mu specjalne szelki samochodowe, które połączymy z samochodem za pomocą specjalnego zapięcia samochodowego (smyczy samochodowej) - to pas bezpieczeństwa dla psa.

Na kanapę polecamy specjalne maty dostępne w różnych wariantach, zabezpieczające kanapę samochodu przed zabrudzeniem. Maty samochodowe dostępne są w różnych wariantach, np. w formie kołyski zapinane o tylne i przednie zagłówki lub zapinane tylko o tylne zagłówki, ale zabezpieczające oparcie i siedzisko.

W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości maty samochodowe z przyjemnego miękkiego antybakteryjnego materiału, podszyte od spodu wodoodporną warstwą. Na takiej macie psu będzie przyjemnie niczym na mięciutkim kocyku. Mata jest dość gruba i bardzo komfortowa - to znacznie lepsze rozwiązanie niż maty nylonowe, drące się, kruszące i nie przyjemne dla psa.

Na e-mordka.pl znajdziesz także specjalne zapięcie samochodowe (smycz samochodowa). Dostępnych jest kilka wariantów i kolorów. Smycz samochodową wpinasz do gniazda na pasy bezpieczeństwa w samochodzie, a drugi koniec zapinasz do szelek psa.

Zalecamy użyć specjalnych szelek z bocznymi pierścieniami i dwóch zapięć samochodowych, które zapinamy z lewej i prawej strony szelek oraz do dwóch gniazd w samochodzie.

Bezpiecznie i zgodnie z przepisami podróżowanie z psem to nic trudnego. U nas wyposażysz się w niezbędne akcesoria.

Nasze produkty dla zwierząt są porządne i trwałe. Na e-mordka.pl wyposażysz się także w miski podróżne, miski składane czy butelki na wodę (poidełka).