Pielęgnacja zębów, uszu, oczy, łap

Regularne dbanie o psa jest bardzo ważne. Jego systematyczna pielęgnacja przełoży się na jego komfort, dobre samopoczucie oraz na zdrowie. W sklepie e-mordka znajdziesz wiele akcesoriów, które pomogą w codziennej pielęgnacji twojego pupila. Dowiedz się, czym czyścić uszy psa, jak zadbać o jego łapy i jak często powinno się go szczotkować.

Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych? 

Jakikolwiek zabieg pielęgnacyjny to coś nowego i nienaturalnego dla psa. Warto więc od małego przyzwyczajać go do tego typu sytuacji, bo dzięki temu zacznie on je traktować jako coś naturalnego. Aby nasz pupil się nie stresował, należy zabiegi przeprowadzać ostrożnie i nagradzać psa za posłuszeństwo. Pomocne mogą okazać się smaczki lub ulubione zabawki psa. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel stawia opór, dobrze jest przerwać i spróbować później. Każdy zabieg pielęgnacyjny warto wykonywać delikatnie i nie za długo. Lepiej robić to krócej, a częściej, ponieważ zbyt długi zabieg mógłby wywołać u psa niepokój.
Przy zabiegach ważne jest zachować spokój i być cierpliwym. Nie należy robić nic na siłę i nie wpadać w złość. Najlepiej dać zwierzakowi czas na oswajanie się z przedmiotami i czynnościami. Pies wyczuwa emocje właściciela, więc bądź spokojny i radosny. Mów do psa i uśmiechaj się – w ten sposób przejmie on ten pozytywny nastrój.

Jak sprawdzać stan uszu czworonoga?

Słuch u psa to jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów. Psie uszy składają się z 18 mięśni, odpowiadających za ruch małżowiny, który może wychwycić najdrobniejsze dźwięki. 
Ich budowa może utrudniać zachowanie czystości, dlatego ważne jest, abyś pamiętał o częstym sprawdzaniu uszu swojego pupila – zwłaszcza gdy poczujesz dziwny zapach lub zwierzak nerwowo pociera łapami uszy bądź charakterystycznie potrząsa głową. Uszy pupila najlepiej kontrolować przynajmniej raz w tygodniu. Codzienna pielęgnacja nie jest potrzebna w przypadku, gdy uszy są czyste, bez zapachu, wydzieliny, a kolor skóry jest delikatnie różowy. W takiej sytuacji wystarczy jedynie regularna kontrola. Natomiast gdy uszy są tkliwe i zaczerwienione lub znajduje się w nich ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i czyszczenie uszu psa. Do objawów chorób ucha można zaliczyć to, jak pies potrząsa głową lub przekrzywia ją na bok, często trzepie uszami lub ociera się uchem o różne rzeczy.

Posiadaczom psów o długich i bardzo owłosionych uszach zaleca się przeczesanie ich po każdym spacerze, bo zbierają one o wiele więcej zanieczyszczeń niż uszy psów krótkowłosych. 
Warto pamiętać także, by po każdej kąpieli osuszyć kanał słuchowy płatkiem kosmetycznym lub miękkim ręcznikiem. Podczas kąpieli należy uważać, żeby woda nie dostała się do kanału słuchowego. Jego specyficzna budowa może spowodować, że usunięcie z niego wody może nie być takie łatwe.
Podczas sprawdzania i czyszczenia uszu psa bardzo ważne jest bycie delikatnym. Należy odchylić ucho pupila i wywinąć, aby mieć do niego wygodny dostęp. Kontrola uszu powinna odbywać się przy świetle dziennym. Podczas niej zwracamy uwagę na stopień zabrudzenia ucha, kolor skóry, zapach oraz temperaturę, która nie powinna odbiegać od temperatury ciała psa.

Czym czyścić uszy psa? 

Do pielęgnacji psich uszu wykorzystujemy przeznaczony do tego płyn i płatek kosmetyczny. Nie wolno używać waty, bo grozi to utknięciem jej fragmentu w psim uchu. Jeśli nie posiadamy specjalnego preparatu do przemywania ucha, to możemy go zastąpić zwykłą wodą – nie korzystamy ze spirytusu, wody utlenionej lub jodyny. Zbyt częste czyszczenie uszu psa, które są zdrowe, nie jest zalecane. Może to doprowadzić do podrażnienia kanału słuchowego.

Gdy w uchu naszego pupila pojawiła się infekcja, weterynarz wybiera właściwy sposób leczenia. Może to być maść na uszy dla psa, specjalne lecznicze krople lub płyny podawane miejscowo. Maść na uszy dla psa bądź preparaty typu spot on będą dobrym rozwiązaniem także w przypadku pasożytów kanałów słuchowych.

Higiena jamy ustnej psa

Odpowiednia higiena zębów i dziąseł psa jest bardzo ważna. Pominięcie jej może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Pielęgnacja zębów naszego psiaka zajmie nam zaledwie kilka minut, a w zamian oszczędzi mu wielu nieprzyjemności. Nieusuwany kamień nazębny, który odkłada się na psich zębach, może spowodować nieprzyjemny zapach z pyska, zapalenie dziąseł czy utratę zębów. Do ras psów z tendencją do odkładania się kamienia nazębnego należą shih tsu, maltańczyki czy szpice miniaturowe. U dużych psów kamień nazębny łatwiej jest usuwany podczas gryzienia gałęzi, kamieni czy twardych gryzaków. Jednak to nie oznacza, że nie powinno się kontrolować ich zębów i dziąseł. Oferta preparatów, które wspierają prawidłową higienę dentystyczną, jest szeroka. W sklepie e-mordka znajdziesz preparat w sprayu do usuwania kamienia nazębnego. Na rynku możemy spotkać także szczoteczki do zębów dla psów, żele dentystyczne czy specjalne gryzaki dentystyczne.

Jak czyścić oczy psa?

Regularne przemywanie oczu ułatwi pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń, które gromadzą się w ich okolicach. Oczy można przemywać wacikiem z solą fizjologiczną, esencją herbacianą lub użyć specjalnego preparatu do tego przeznaczonego. Na podrażnione oczy najlepiej używać specjalnych kropel do oczu.

Szczotkowanie sierści psa

Szczotkowanie to czynność pielęgnacyjna, którą należy wykonać niezależnie od rodzaju sierści psa. Powinno być ono regularne. Dzięki temu zabiegowi usuwamy martwe włosy i dajemy szanse na odrost nowych. Minimalizuje on również obfitość gubienia sierści. Na częstotliwość tego zabiegu wpływ ma długość i struktura sierści oraz to czy pies posiada podszerstek. Akcesoria do szczotkowania psa dobieramy do danej rasy. Psy krótkowłose potrzebują czesania tylko raz czy dwa razy w tygodniu. Do ich pielęgnacji można wykorzystać tylko dwie szczotki. Psy o średniej długości włosa i długowłose będą potrzebować codziennego szczotkowania. Na ich sierści mogą pojawiać się kołtuny, które należy delikatnie rozczesywać. Warto zaopatrzyć się w preparaty ułatwiające czesanie – szczotkowanie nie powinno odbywać się ,,na sucho”.

Pielęgnacja sierści psa oraz skóry

Podczas głaskania naszego pupila warto zwrócić uwagę, czy na jego skórze nie ma nowych plam, zgrubień czy zadrapań. Jeśli jego reakcja na dotyk uległa zmianie – to znaczy, gdy dotąd przyjazny pies zaczyna unikać kontaktu, może być to znak, że odczuwa ból. 

Gdy zauważymy, że nasz pies się częściej drapie i ma zaczerwienioną skórę może to świadczyć o alergii. W takim przypadku należy udać się do specjalisty. Jednak możemy dodatkowo ulżyć psu za pomocą kąpieli. Pamiętajmy, że każdego psa warto czasem wykąpać. Używając szamponów przeznaczonych dla psów, łagodzimy stany zapalne i uczucie swędzenia. W sklepie e-mordka dostępne są szampony VetExpert. Usuną one zabrudzenia, ale także nawilżą i ułatwią rozczesywanie sierści. 

Dbanie o pazury psa

Oczywiście nie można zapomnieć o dbaniu o łapy naszych czworonożnych przyjaciół. Dbanie o pazury jest bardzo ważne, dlatego że zbyt długie mogą wpłynąć na wady postawy, nieprawidłowy ruch i spowodować kontuzje, bóle stawowe czy kręgosłupa. Często duże i średnie psy same ścierają pazury i nie wymagają ich przycinania. Co innego, jeśli chodzi o małe psy. Najlepiej już od szczeniaka przyzwyczaić je do obcinania pazurów. Pazury możemy przyciąć, gdy pies nimi stuka o podłogę lub co 2-4 tygodnie.
Warto też zaopatrzyć się w preparaty zabezpieczające do psich łap. Na e-mordka znajdziesz środki, które będą chronić łapy przed mrozem, rozgrzanymi podłożami i promieniowaniem UV. Ochronią także łapy przed uszkodzeniami, więc to idealne rozwiązanie na kamieniste wędrówki czy kąpiel w morzu.